NITRA. Fakultná nemocnica je povinná zaplatiť spolu 142-tisíc rodičom a starým rodičom malého pacienta, ktorý zomrel po poskytnutí nesprávnej zdravotnej starostlivosti.
Verdikt dnes popoludní vyniesol okresný súd, zatiaľ nie je právoplatný.
Prípad sa stal pred ôsmimi rokmi. Chlapca prijali s podozrením na cukrovku, mal tri roky. Na fakt, že je Sebinko mŕtvy, prišli až takmer hodinu po tom, ako mu prestalo biť srdce.
Alarmy nealarmovali, hoci pokazené neboli. Stalo sa to na jednotke intenzívnej starostlivosti.
Personál bol vlani právoplatne odsúdený. Dve lekárky a dve sestry dostali podmienečné tresty a zákaz vykonávať svoje povolanie.
Dnes pokračoval na súde civilný spor o náhradu nemajetkovej ujmy. Rodičia a starí rodičia žiadali od nemocnice dokopy 270-tisíc eur.
Právnik nemocnice aj zástupkyňa komerčnej poisťovne to označili sa neprimerane veľa.

Či sa odvolajú, ešte nevedia
Sudkyňa priznala rodičom po 60-tisíc, starej mame 15-tisíc a starému otcovi sedemtisíc eur. Zároveň majú nárok na náhradu trov konania v 100-percentnej výške.
"Život môjho Sebinka mi nič nevráti. Je ťažké sa k tomu vyjadrovať," povedala mama Dominika, keď vyšla zo súdnej siene.
"Tento celý prípad je tragédiou a nemal sa nikdy stať," vyjadril sa právnik nemocnice Tomáš Stoklasa. Či sa voči rozsudku odvolajú, nevedel povedať.

"Toto nebolo o peniazoch, ale o tom, akým spôsobom sa medicínska obec, právnická obec a spoločnosť vysporiadajú so situáciou, ktorá tu podľa mňa ešte nebola," povedal Anton Staněk, právny zástupca Sebinkovcov.
Dodal, že v nemocnici pochybila celá zmena, ktorá mala na starosti Sebastiánka, a to takým spôsobom, že obe lekárky aj sestry boli odsúdené.
"Nie je možné, aby v 21. storočí niekto vypol alarmy, niekto zastrel okno. Aby niekto dopustil, že na jednotke intenzívnej starostlivosti leží takmer hodinu dieťa bez známok života," zhrnul Staněk.
Súd podľa neho veľmi precízne zmapoval dôvody svojho rozhodnutia. "Budeme čakať na písomné rozhodnutie a starostlivo zvážime ďalší postup."
Lekárky a sestry sú vinné
Prípad je z januára 2017. Sebastián bol vtedy prijatý do nitrianskej nemocnice, diagnostikovali mu cukrovku s prítomnosťou ketoacidózy. Hospitalizovaný bol len šestnásť hodín, počas ktorých sa jeho stav zhoršil, v stave mozgovej smrti ho previezli do Bratislavy.
Malý pacient ležal v Nitre na jednotke intenzívnej starostlivosti. Šokujúce je, že zomrel bez toho, aby si to personál všimol. Prístroje všetko zaznamenali, no alarmy nealarmovali, hoci podľa technika pokazené neboli.
Dve lekárky a dve sestry dostali podmienečný trest odňatia slobody v trvaní dva roky, tri roky budú v skúšobnej dobe. Všetky majú zároveň päťročný zákaz vykonávať svoje povolanie.
Obžaloba vychádzala zo záverov troch expertov zo znaleckého ústavu Forensic, ktorí vypracovali posudok na vyžiadanie orgánov činných v trestnom konaní. Má 182 strán a jeho doplnenie ďalších 121 strán.
Za vegetatívny stav priznávajú súdy viac
Sudkyňa pri zdôvodnení rozsudku konštatovala, že nebolo sporné, že škoda vznikla – a to fatálna a nenapraviteľná. A nebolo pochýb, že vznikla počas hospitalizácie v dôsledku viacerých pochybení personálu. To je zrejmé aj z trestného rozsudku.
Keď menovala chyby, spomenula aj nefungujúce monitorovacie zariadenie. To verejnosť od začiatku šokovalo najviac.
V súvislosti s výškou nemajetkovej ujmy sudkyňa poukázala, že Sebinko bol prvým vytúženým dieťaťom v rodine. Najmä pre matku bude doživotnou traumou, „že bola účastná pri tom, čo sa dialo“, teda že jej pred očami zomieral. Navyše, v tom čase bola tehotná so svojím druhým dieťaťom.
Sudkyňa povedala, že pri rozhodovaní musela prihliadnuť na súdnu prax a na iné podobné prípady, keď deti zomreli v dôsledku nesprávnej zdravotnej starostlivosti. V posledných rozhodnutiach sa výška nemajetkovej ujmy pre pozostalých rodičov pohybovala vo výške 20-tisíc až 50-tisíc eur.
„Sú aj rozhodnutia, kde je suma vyššia, ale tie sa väčšinou týkajú poškodenia zdravia, kedy je dieťa vo vegetatívnom stave. To bol aj prípad Šimona Bucha,“ vyjadrila sa.
Povedala tiež, že sa to ťažko vyslovuje a ešte horšie počúva, ale poškodenie zdravia dieťaťa, ktoré sa dostane do vegetatívneho stavu a vyžaduje si 24-hodinovú starostlivosť, je vnímané horšie ako smrť dieťaťa. Podľa súdov je takýto stav podstatne horší zásah do života rodiny. Rodičia majú denne pred očami nezvrátiteľný stav. V prípade smrti zmierňuje následky čas.
Sudkyňa dodala, že vzhľadom na špecifiká prípadu išla tentoraz nad hornú hranicu: „Mame aj otcovi som priznala 60-tisíc eur, lebo som zohľadnila všetky okolnosti.“ Keďže obidvaja rodičia prišli o prvorodené dieťa, nerobila medzi nimi rozdiel.
„Trochu inak som sa pozerala na starých rodičov. Matka dieťa vynosila, porodila. Starej mame som priznala 15-tisíc eur, aj to je viac, ako dostávajú starí rodičia,“ povedala.
Stará mama intenzívne prežíva nielen smútok za vnukom, ale aj to, ako to prežíva jej dcéra. Preto jej priznala viac, ako nevlastnému starému otcovi, ktorý má podľa rozsudku nárok na sedemtisíc eur.
Sudkyňa tiež povedala, že prípad sa ťahá dlho a to, ako sa k veci postavil personál, „nie je celkom v poriadku“.
Podrobné zdôvodnenie rozsudku bude v jeho písomnom vyhotovení. Nemocnica aj pozostalí môžu po jeho doručení podať odvolanie. Budú mať na to pätnásť dní.

Presťahovali sa z dosahu nitrianskej nemocnice
Sebinkovci majú dnes dve deti. Dievčatko navštevuje druhý ročník základnej školy, syn má štyri roky.
Rodina žije v dedine v okrese Nové Zámky. Keby sa nedajbože niečo stalo, nechcú patriť do rajónu nitrianskej fakultnej nemocnice. Tak to dnes vysvetlila mama Dominika.